X 
Transnistria stiri: 1819

Xi Jinping: Al 15-lea plan cincinal, etapă decisivă pentru modernizarea socialistă a Chinei

31 oct. 22:45   Externe
3591 0

Revista Qiushi va publica, în ediția din 1 noiembrie, un articol semnat de Xi Jinping, secretarul general al Comitetului Central al Partidului Comunist Chinez (CCPCC), intitulat „Explicația despre recomandările CCPCC pentru elaborarea celui de-al 15-lea plan cincinal de dezvoltare economică și socială”, scrie romanian.cri.cn.

Xi Jinping subliniază că perioada 2026–2030, corespunzătoare celui de-al 15-lea plan cincinal, va fi una crucială pentru atingerea obiectivului de modernizare socialistă pînă în 2035.

Potrivit articolului, documentul privind recomandările stabilește o serie de obiective economice și sociale principale, printre care menținerea unui ritm rațional al creșterii economice, creșterea treptată a productivității totale a factorilor și valorificarea deplină a potențialului de dezvoltare. De asemenea, este vizată corelarea creșterii economice cu majorarea veniturilor populației.

Xi insistă asupra importanței dezvoltării de calitate, cerînd intensificarea eforturilor pentru implementarea noului concept de dezvoltare, consolidarea autoperfecționării științei și tehnologiei și crearea unei productivități cu calitate nouă. În ceea ce privește strategia „dublul circuit”, articolul evidențiază necesitatea consolidării circuitului intern ca bază a economiei, în paralel cu extinderea celui internațional. În scopul realizării prosperității comune, sînt prevăzute politici pentru îmbunătățirea nivelului de trai, crearea de locuri de muncă de calitate și perfecționarea sistemului de distribuire a veniturilor.

În domeniul securității naționale, Xi Jinping propune accelerarea creșterii capacităților de apărare în sectoarele strategice și îmbunătățirea sistemului de gestionare socială. Totodată, articolul accentuează necesitatea consolidării conducerii PCC și perfecționării mecanismelor de implementare a deciziilor majore ale CCPCC.


0
0
0
2
0

Adăuga comentariu

500

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

De ce autoritățile din Moldova închid Casa Rusă din Chișinău?
Trădările uniriiSemeniuc Tudor
Timpul se transformă în basm...Катрук Валерий