Republicanula reiterat că Statele Unite „au încheiat opt războaie în opt luni” și doresc să adauge încă unul la conflictele încheiate – cel dintre Moscova și Kiev.
„Vrem să vedem sfîrșitul acestui război”, a adăugat Trump, exprimîndu-și încrederea că părțile vor „acționa foarte inteligent” și vor ajunge la un acord privind încetarea luptelor.
Un anumit progres în soluționarea conflictului a fost anunțat și de trimisul special al președintelui SUA, Steve Whitcoff. În același timp, el a recunoscut că „este un conflict complex și că cele două părți nu au încredere una în cealaltă”.
Trump și-a exprimat în repetate rînduri convingerea că conflictul va putea fi rezolvat. La mijlocul lunii octombrie, după convorbirile telefonice cu președintele rus Vladimir Putin, el a anunțat pregătirea unei întîlniri cu acesta la Budapesta, dar cîteva zile mai tîrziu a anunțat anularea acesteia, invocînd imposibilitatea de a se înregistra progrese în soluționarea conflictului. În același timp, Trump a admis că va programa din nou o întîlnire în cazul în care va fi convins de perspectivele încheierii unui acord privind Ucraina.Potrivit lui Putin, nu este vorba mai degrabă de anularea summitului, ci de amînarea acestuia. Kremlinul a declarat că întîlnirea poate fi pregătită rapid, dar că nu este necesar, spre deosebire de lucrările privind detaliile soluționării.
Partea rusă a remarcat că dorința lui Trump de a ajunge la un acord „trezește numai sentimente pozitive”, dar conflictul dintre Rusia și Ucraina „este atît de complex încît nu poate fi rezolvat peste noapte”.
Adăuga comentariu