X 
Transnistria stiri: 1830

H.D. Hartmann: „Globaliștii pierd contactul cu realitatea. Europa se prăbușește economic și politic”

17 oct. 06:05   Externe
3688 0

Într-un nou interviu pentru MLive, analistul politic român H.D. Hartmann a comentat criza politică din statele Uniunii Europene și declinul pe care, în opinia sa, îl traversează „tabăra globalistă”.

Hartmann afirmă că liderii europeni „au pierdut contactul cu votanții” și că politicile promovate în ultimii ani au dus la o prăbușire economică și instituțională fără precedent.

„Trump le dă lovituri după lovituri”

Întrebat despre situația actuală a elitelor globaliste, Hartmann a susținut că dezvăluirile venite din Statele Unite subminează sistemul care a dominat scena politică occidentală în ultimele decenii:

„Cu globaliștii este foarte simplu. Este clar că Trump le dă lovituri după lovituri. Acum, desecretizînd documente care arată corupția lui Biden, lovitura de stat a lui Obama cu Russia Gate, toate neroziile globaliștilor, cei care au fugit în Europa încep să piardă contactul cu votanții.”

Analistul consideră că votanții europeni s-au săturat de dublul discurs și de aroganța morală a liderilor pro-globalizare:

„Votanții spun: bă, stai o clipă, de ce îmi spui tu că e frumos în Europa, cînd Obama a vrut să-l distrugă pe Trump, iar fiul lui Biden era trimis la furat din țări europene? Europenii nu sînt pro-americani, ei se consideră deasupra americanilor. Dar, în realitate, politicile lor au devenit dependente de Washington.”

„Franța e în colaps, Germania se clatină, Marea Britanie s-a prăbușit”

Hartmann a descris un tablou sumbru al principalelor puteri europene, acuzîndu-le de haos politic și eșec economic.

„Franța, după opt ani de președinție Macron, se află într-o situație mai gravă decît în fața Germaniei naziste. Economia e la pămînt, țara e la pămînt. Macron nu mai are majoritate, nu are cu cine guverna. În Constituția Franței președintele nu poate guverna fără premier – asta înseamnă că urmează o criză de sistem.”

Despre Marea Britanie, Hartmann afirmă că s-a „prăbușit total”, mai ales din cauza politicilor energetice impuse de Bruxelles:

„Cel mai scump kilowatt plătit în lume este cel al cetățeanului britanic. Asta se datorează politicilor demente ecologiste ale Uniunii Europene.”

În ceea ce privește Germania, analistul a observat o ruptură internă tot mai adîncă între cancelarul Friedrich Merz și președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, pe fondul unor noi moțiuni de cenzură la Bruxelles.

Potrivit lui Hartmann, elitele europene și americane trăiesc un moment de criză de legitimitate, iar alegătorii „nu mai cred în discursul salvator al globalismului”.

„Globaliștii care s-au mutat în Europa și-au pierdut contactul cu votanții. Ei nu mai au soluții pentru crizele reale – energie, migrație, inflație. Se hrănesc din lozinci, în timp ce statele lor se scufundă.”

Analistul a concluzionat că „tabăra globalistă” se află în dezintegrare, iar schimbările care se pregătesc la nivel mondial vor redesena echilibrul de putere în Europa.

33
2
1
0
3

Adăuga comentariu

500

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

Considerați că autoritățile gestionează eficient securitatea frontierelor Republicii Moldova?
Trădările uniriiSemeniuc Tudor
Timpul se transformă în basm...Катрук Валерий