X 
Transnistria stiri: 1892

Germania a pierdut sute de mii de animale din cauza gripei aviare

27 oct. 15:08   Externe
2913 0

Germania a pierdut aproximativ 400.000 de animale din cauza gripei aviare, pierderile fiind estimate la milioane de euro.

Conform datelor Institutului Friedrich Leffler (FLI), peste 30 de crescători comerciali de păsări din toată Germania au fost nevoiți să-și distrugă animalele ca urmare a răspîndirii rapide a gripei aviare.


Purtătorul de cuvînt al institutului a declarat că pagubele totale pentru fermele afectate se ridică la milioane. Pentru a limita cît mai mult răspîndirea bolii animalelor, conform datelor preliminare, au fost sacrificate și eliminate aproximativ 400.000 de găini, rațe, gîște și curcani.


„Am avut deja cifre similare în 2021, care a fost cel mai grav an al gripei aviare pînă în prezent. Este imposibil de prevăzut cum se va dezvolta situația, dar FLI se așteaptă la o creștere în continuare a numărului de focare și cazuri de îmbolnăvire. Încă observăm o evoluție foarte dinamică a evenimentelor”, a declarat președintele institutului, potrivit Noi.md, cu referire la eurointegration.


Regiunea Merkisch-Oderland din Brandenburg a anunțat că, din cauza gripei aviare, vor fi sacrificate încă 130.000 de animale. Potrivit datelor regiunii, aceasta înseamnă o pierdere de aproximativ 500.000 de euro numai pentru una dintre fermele afectate.



În Saxonia Inferioară, Bavaria, Turingia, Renania de Nord-Westfalia și Baden-Württemberg au fost, de asemenea, sacrificate mii de animale de fermă ca măsură de precauție.


Gripa aviară este o boală infecțioasă care este adesea mortală pentru păsări și păsări de curte, deși nu este considerată periculoasă pentru oameni.

0
0
0
1
1

Adăuga comentariu

500

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

Considerați că autoritățile gestionează eficient securitatea frontierelor Republicii Moldova?
Trădările uniriiSemeniuc Tudor
Timpul se transformă în basm...Катрук Валерий