X 
Transnistria stiri: 1868

Fostul preşedinte brazilian Jair Bolsonaro, găsit vinovat de lovitură de stat

12 sep. 09:45   Externe
3856 0

Fostul preşedinte, brazilian Jair Bolsonaro, a fost declarat vinovat, joi, de Curtea Supremă a ţării pentru complot în vederea rămînerii la putere după pierderea alegerilor prezidenţiale din 2022.

Hotărîrea prezumtivă a majorităţii unui complet de cinci judecători ai Curţii Supreme din Brazilia îl face pe Bolsonaro primul fost preşedinte din istoria ţării condamnat pentru atacarea democraţiei.

Preşedintele american Donald Trump, a calificat deja cazul drept „vînătoare de vrăjitoare” şi a lovit Brazilia cu majorări de tarife, sancţiuni împotriva judecătorului-preşedinte şi revocarea vizelor pentru majoritatea membrilor Curţii Supreme din Brazilia.

În 2023, curtea electorală din Brazilia, care supervizează alegerile, i-a interzis să ocupe funcţii publice pînă în 2030 pentru că a făcut afirmaţii nefondate despre sistemul de vot electronic din Brazilia, notează Noi.md cu referire la news.ro.

Condamnarea lui Bolsonaro şi durabilitatea acesteia vor constitui acum un test puternic pentru strategia adoptată de judecătorii de rang înalt din Brazilia pentru a proteja democraţia ţării.


Acuzaţiile împotriva lui sunt legate şi de presupusa incitare la revolte a lui Bolsonaro din ianuarie 2023, cînd mii de susţinători ai săi au luat cu asalt Congresul, palatul prezidenţial şi Curtea Supremă din Brasilia, capitala ţării.

Avocaţii lui Bolsonaro au susţinut nevinovăţia acestuia în toate capetele de acuzare.

1
0
1
2
0

Adăuga comentariu

500

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

Cum apreciați desemnarea lui Alexandru Munteanu pentru funcția de prim-ministru?
Trădările uniriiSemeniuc Tudor
Timpul se transformă în basm...Катрук Валерий