X 
Transnistria stiri: 1806

Ministrul Energiei, despre noii membri la conducerea Moldovagaz: "Vor fi votați repetat"

27 noi. 2024,, 13:31   Economie
9120 0

Victor Parlicov, ministrul Energiei, a menționat astăzi în cadrul unei conferințe de presă despre noile numiri în Consiliul de Administrare a întreprinderii "Moldovagaz", notează Noi.md.

"Am discutat cu Gazprom și există un consens ca acești oameni, Dorin Junghietu și Eduard Calancea, să fie desemnați și deja urmează să treacă toate procedurile administrative normale, ședința Consiliului de observatori, în care să fie numiți în funcție și să avem un Consiliu de Administrare funcțional.

Deci, avem această înțelegere că se reușește desemnarea unui Consiliu de Administrare funcțional, fără ca să fim nevoiți să apelăm la anumite măsuri suplimentare.

Am avut o etapă atunci cînd a fost propusă numirea conducerii Consiliului de Administrare. Părțile nu au ajuns la un consens și, respectiv, Consiliul de Administrare nou nu a fost numit. Astfel, astăzi noi avem situația în care domnul Vadim Ceban exercită la "Moldovagaz" atribuțiile unui administrator.

Noi vrem ca întreprinderea să fie complet funcțională și ceea ce am agreat la Gazprom este că acești oameni vor fi repetat trecuți printr-o ședință a Consiliului de Observatori și vor fi votați", a evidențiat ministrul.


Menționăm că este în premieră cînd managementul SA "Moldovagaz" este numit prin concurs deschis, aceasta fiind un angajament al Republicii Moldova de transparentizare și profesionalizare a gestiunii întreprinderilor cu capital de stat. Organizarea concursului a fost cerută de mai mulți reprezentanți ai societății civile.

Consiliul de Administrație al SA Moldovagaz este organul executiv colegial, format din 9 membri numiți la propunerea principalilor acționari, pe un termen de 3 ani.

Amintim că Victor Parlicov a efectuat o vizită în Sankt-Petersburg, Rusia, unde a mai discutat cu reprezentanții concernului Gazprom și despre continuitatea livrării gazelor pe malul stîng al Nistrului, începînd cu 1 ianuarie 2025.

Totodată, partea rusă a mai reinclus pe agendă subiectul privind datoria istorică a Moldovei către Gazprom, pe care Parlicov a numit-o pretinsă.

5
1
4
2
10

Adăuga comentariu

500

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

Cum apreciați desemnarea lui Alexandru Munteanu pentru funcția de prim-ministru?
Trădările uniriiSemeniuc Tudor
Timpul se transformă în basm...Катрук Валерий