X 
Transnistria stiri: 1806

La ce preț cumpărăm energia electrică de pe bursă

9 ian. 14:15   Economie
12000 0

Moldova a importat energie electrică pentru ziua de 9 ianuarie la un preț de 114-118 euro/MWh, aproape dublu față de costul de 66 USD/MWh (aproximativ 63 de euro) stabilit anterior în contractul cu Centrala de la Cuciurgan (MGRES).

Secretarul de stat al Ministerului Energiei, Constantin Borosan, a declarat că autoritățile urmăresc să mențină costurile de import sub nivelul prevăzut în tariful reglementat.

„Achiziționăm de pe bursa OPCOM și astăzi este o situație excedentară, este ofertă multă pe piață fiindcă sînt zile nelucrătoare, de odihnă, multă energie și prețul de pe bursă este foarte atractiv. Astăzi a fost 114 sau 118 pentru ziua de mîine. Ce e important pentru noi, noi țintim, vrem să încăpem sub prețul care este inclus astăzi în tariful reglementat și aprobat de către ANRE”, a afirmat Constantin Borosan miercuri, la Jurnal TV.

Precizăm că Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a aprobat pe 3 decembrie noi tarife la energia electrică.

După sistarea livrărilor de gaze de către Gazprom către regiunea transnistreană, MGRES nu mai furnizează energie electrică malului drept al Nistrului. Republica Moldova își acoperă necesarul energetic prin producție internă, surse regenerabile și importuri, care reprezintă aproximativ 50% din consumul total.


5
2
0
0
56

Adăuga comentariu

500

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

Cum apreciați desemnarea lui Alexandru Munteanu pentru funcția de prim-ministru?
Trădările uniriiSemeniuc Tudor
Timpul se transformă în basm...Катрук Валерий