Pompierii și-au încercat puterile la proba de ridicare a greutăților

1 noi. 2022,, 23:00   Capitala
1708 0

Pompierii IGSU au ocupat locul III la proba de ridicare a greutăților. Echipele în componență a cîte patru angajați și-au încercat puterile la patru categorii de greutate: pînă la 70 kg, 80 kg, 90 kg, dar și peste 90 de kg. Sportivii s-au întrecut la ridicarea halterelor. Greutatea uneia fiind de 24 de kg. Întrecerile s-au desfășurat în două probe: smulsul halterei și împingerea halterei.

Conform rezultatelor finale, în clasamentul general, echipa IGSU s-a poziționat pe locul III, locul II a fost obținut de Inspectoratul General al Poliției de Frontieră, iar locul I a fost ocupat de angajații Inspectoratului General de Carabinieri.

În clasamentul individual la categoria de 80 kg locul de frunte a fost ocupat de plutonierul-major Cornovean Vasile, la categoria 90 de kg locul III a fost obținut de plutonierul Șevcenco Alexandru, iar la categoria peste 90 de kg pe locul III s-a clasat locotenentul - major Stici Dumitru.

Întrecerile s-au desfășurat în perioada 27 – 28 octombrie la stadionul CSC ,,Dinamo” din municipiul Chișinău, unde au participat angajați din toate subdiviziunile subordonate Ministerului Afacerilor Interne.

Spartachiada MAI este desfășurată anual și are drept scop perfecționarea nivelului de pregătire fizică, dar și promovarea sportului și modului sănătos de viață în rîndul angajaților Ministerului Afacerilor Interne.