X 
Preşedintele stiri: 4445

Echipa SAMU Ciocana, implicată într-un exercițiu tactic

30 apr. 21:00   Capitala
3560 0

Echipa Substației de Asistență Medicală Urgentă (SAMU) Ciocana a participat astăzi, 30 aprilie, la un exercițiu interdepartamental de nivelul II, desfășurat la Vadul lui Vodă și organizat de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU). Exercițiul a reunit mai multe forțe și mijloace operative pe teren, avînd ca scop perfecționarea reacției în caz de urgențe majore.

Simularea a presupus izbucnirea unui incendiu pe teritoriul aerodromului sportiv, în urma căruia un avion de mici dimensiuni a luat foc, provocînd mai multe victime. Serviciile speciale de intervenție, inclusiv echipa SAMU Ciocana, au acționat rapid, acordînd primul ajutor răniților și transportîndu-i ulterior la spital.

În toate etapele exercițiului, echipele IMSP CNAMUP și IGSU au colaborat strîns pentru a gestiona eficient consecințele situației simulate. SAMU Ciocana s-a remarcat prin profesionalism, operativitate și spirit de echipă.

Au făcut parte din echipă:

  • Felcer de urgență: Valeria Matei

  • Infirmier: Mihail Cînalî

  • Conducător autoambulanță: Artur Enache

„Competiția ne face mai rapizi, colaborarea ne face mai buni”, este mesajul transmis de participanți la finalul aplicațiilor.

1
0
0
0
0

Adăuga comentariu

500

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

Propunerile dvs. pentru noul Parlament (se pot selecta mai multe variante de răspuns):
Timpul se transformă în basm...Катрук Валерий