Lista completă a candidaților în circumscripţiile uninominale

Lista completă a candidaților în circumscripţiile uninominale

Comisia Electorală Centrală a înregistrat 321 de candidați pentru funcția de deputat în alegerile parlamentare din 2019 în circumscripțiile uninominale.

Site-ul de știri Noi.md vă aduce la cunoștință listele de candidați în cele 51 de circumscripții uninominale.

Circumscripţia uninominală nr. 1, Briceni

  1. Gnatiuc Mihail, (PDM)
  2. Greceanîi Zinaida, (PSRM)
  3. Petraşişin Vasilii, (Partidul Șor)
  4. Creciun Anatolie, (PCRM)
  5. Vladimir Scutari (ACUM)

Circumscripţia uninominală №2, Ocnița 

  1. Lesnic Vadim, (PDM)
  2. Lozovan Irina, (PSRM)
  3. Fedișin Eduard, (Partidul Șor)
  4. Țopa Andrei (PCRM)
  5. Ciobanu Remus (ACUM)
  6. Pleșca Eduard, (Partidul Nostru)

Circumscripţia uninominală №3, Edineț

  1. Sîrbu Oleg (PDM)
  2. Melnic Nicolai (PSRM)
  3. Panciuc Ghenadie (Partidul Șor)
  4. Panuș Elena (Partidul Nostru)
  5. Zui Alexandr (PCRM)
  6. Plîngău Dinu (ACUM)
  7. Anatolie Vengher (Candidat independent)
  8. Alexandru Brenici (Candidat independent)
  9. Marin Livadaru (Candidat independent)

Circumscripţia uninominală №4, Rîșcani 

  1. Cocieru Andrei (Șor)
  2. Vladimir Mîzdrenco (PSRM)
  3. Urzică Iurie (PDM)

Circumscripţia uninominală №5, Glodeni

  1. Ion Leucă (PDM)
  2. Alexandr Minizianov (PSRM)
  3. Irina Dvorjanscaia (Șor)
  4. Stela Onuțu (PN)
  5. Corj Mihai (Candidat independent)
  6. Rodica Nemerenco (ACUM)
  7. Gorcea Nicolae (Candidat independent)
  8. Purice Ion (PL)

Circumscripţia uninominală №6, Drochia 

  1. Corneliu Padnevici (PDM)
  2. Alexandr Lupașco (PSRM)
  3. Svecla Grigore (Șor)
  4. Morcov Gheenadie (PCRM)
  5. Conea Svetlana (ACUM)
  6. Cereteu Nina (PN)
  7. Violeta Roșca (PL)

Circumscripţia uninominală №7, Soroca 

  1. Victor Său (PDM)
  2. Alla Pilipețcaia (PSRM)
  3. Elena Bodnarenco (PCRM)
  4. Alexandru Cimbriciuc (Candidat independent)
  5. Maxim Melnic (Șor)
  6. Larisa Ungureanu (ACUM)
  7. Anastasia Televca (PN)

Circumscripţia uninominală №8, Florești

  1. Nichiforciuc Eugeniu (PDM)
  2. Groza Sergiu (PSRM)
  3. Cojocaru Grigore (PCRM)
  4. Ladaniuc Ghenadie (ŞOR)
  5. Crijanovschi Ludmila (Partidul Nostru)
  6. Țap Iurie (ACUM)
  7. Anatol Cărbune (PL)

Circumscripţia uninominală №9, Bălți Vest

  1. Buzurnîi Serghei (PDM)
  2. Alexandr Usatîi (PSRM)
  3. Himici Igor (Șor)
  4. Elena Bordianu (ACUM)
  5. Osoianu Ivan (PN)
  6. Diana Grosu (Candidat independent)
  7. Renata Grădinaru (Candidat independent)
  8. Said-Muhmat Amaiev (PCRM)

Circumscripţia uninominală №10, Bălți Est

  1. Nesterovschi Alexandr (PSRM)
  2. Arina Spătaru (ACUM)
  3. Serghei Iordan (PDM)
  4. Elena Grițco (PN)
  5. Pavel Verejan (ȘOR)
  6. Serghei Rupțov (PCRM)

Circumscripţia uninominală №11, Fălești 

  1. Iraida Bînzari (PDM)
  2. Oleg Savva (PSRM)
  3. Muduc Valeriu (PCRM)
  4. Alexandru Severin (PN)
  5. Vasili Tataru (ACUM)
  6. Botnar Alexandru (ȘOR)

Circumscripţia uninominală №12, Sîngerei

  1. Brașovschi Gheorghe (PDM)
  2. Luca Vasile (PSRM)
  3. Țîbîrnă Igor (ȘOR)
  4. Neaga Viorel PCRM
  5. Nantoi Oazu (BE ACUM Platforma DA și PAS)
  6. Roșca Ion (Candidat independent)

Circumscripţia uninominală №13, Rezina 

  1. Graur Eleonora (PDM)
  2. Nauc Leonid PP (ȘOR)
  3. Ciorici Valeriu PP (PSRM)
  4. Cataranciuc Serghei (BE ACUM Platforma Da și PAS)
  5. Macrii Elena (PCRM)
  6. Ion Perciun (Candidat independent)
  7. Andries Galina (PNL)

Circumscripţia uninominală №14 Telenești 

  1. Vadim Lelic (PDM)
  2. Alexandru Isac (PSRM)
  3. Maria Ciobanu (ACUM)
  4. Valerian Cristea (Șor)
  5. Veaceslav Căpățînă (PCRM)
  6. Mihai Moldovanu (PL)

Circumscripţia uninominală №15 Calarași

  1. Nicolae Ciubuc (PDM)
  2. Ștefan Bolea (PSRM)
  3. Olga Vlasenco (Șor)
  4. Igor Munteanu (ACUM)
  5. Iurie Chirinciuc (PL)
  6. Valeriu Savva (PCRM)

Circumscripţia uninominală №16 Ungheni 

  1. Ludmila Guzun (PDM)
  2. Antonina Baraniuc (Șor)
  3. Ghenadie Mitriuc (PSRM)
  4. Haralampie Chirilov (PCRM)
  5. Octavian Țîcu (ACUM)
  6. Alexandru Brînză (PL)

Circumscripţia uninominală №17 Nisporeni 

  1. Vlad Plahotniuc (PDM)
  2. Pavel Armtanov (PSRM)
  3. Ion Terguță (ACUM)
  4. Mihail Ciorici (PCRM)
  5. Ion Cărbune (Candidat independent)

Circumscripţia uninominală № 18 Orhei 

  1. Vasile Costin (PDM)
  2. Ilan Șor (Șor)
  3. Svetlana Căpățînă (PCRM)
  4. Mihail Catraniuc (PSRM)
  5. Valeriu Munteanu (ACUM)
  6. Dorin Zghibarța (PL)

Circumscripţia uninominală №19 Orhei 2 (Ivancea) 

  1. Tudor Golub (PDM)
  2. Mihai Paciu (PSRM)
  3. Marina Tauber (Șor)
  4. Lucia Viscun (PCRM)
  5. Mariana Cușnir (ACUM)
  6. Roman Boțan (PL)
  7. Vitalie Marinuță (Partidul Verde Ecologist)

Circumscripţia uninominală №20 Strașeni

  1. Pavel Filip (PDM)
  2. Veaceslav Anghel (PSRM)
  3. Valeriu Tabacaru (Șor)
  4. Igor Grosu (ACUM)
  5. Nicoleta Malai (PL)

Circumscripţia uninominală №21 Criuleni

  1. Veaceslav Burlac (PDM)
  2. Sergiu Berzan (PSRM)
  3. Sergiu Duminica (Șor)
  4. Lilian Carp (ACUM)
  5. Andrei Porubin (Candidat independent)
  6. Gheirghe Ojog (PL)

Circumscripţia uninominală №22 Ialoveni

  1. Monica Babuc (PDM)
  2. Lidia Onu (PSRM)
  3. Angela Istrate (Candidat independent)
  4. Victor Sănduță (Șor)
  5. Liviu Vovc (ACUM)

Listele de candidați în circumscripțiile uninominale nr. 23-33 - Chișinău

Circumscripţia uninominală №23
 

  1. Rotaru Valentina (PDM)
  2. Lipskii Oleg (PSRM)
  3. Petru Jardan (Șor)
  4. Vasile Grădinaru (ACUM)
  5. Sergiu Biriucov (Candidat independent)

Circumscripţia uninominală №24

  1. Bannicov Alexandr (PDM)
  2. Vasile Bolea (PSRM)
  3. Serghei Burgunji (Șor)
  4. Grigore Colun (ACUM)
  5. Artur Croitor (Candidat independent)

Circumscripţia uninominală №25

  1. Mîndru Victor (PDM)
  2. Odințov Alexandru (PSRM)
  3. Inga Grigoriu (ACUM)
  4. Dumitru Chitoroagă (Șor)

Circumscripţia uninominală №26

  1. Cojocaru Dinari (PSRM)
  2. Victor Cotelea (Șor)
  3. Mihail Stratulat (PDM)
  4. Vlad Bilețchi (PL)
  5. Valeriu Cerba (Candidat independent)
  6. Iurie Reniță (ACUM)
  7. Anton Miron (PCRM)

Circumscripţia uninominală №27

  1. Nedelea Veceaslav (PDM)
  2. Radu Mudreac (PSRM)
  3. Cristian Botnarenco (Șor)
  4. Vladimir Bolea (ACUM)
  5. Ilian Cașu (PN)
  6. Augustin Volconovici (PCRM)

Circumscripţia uninominală №28

  1. Balaur Nicolae (PDM)
  2. Bătrîncea Vlad (PSRM)
  3. Apostolova Reghina (Partidul Șor)
  4. Alexandru Slusari (ACUM)
  5. Dumitru Cebotarescu (Candidat independent)
  6. Dimitrii Ciubașenco (PN)
  7. Ion Cebanu (PL)

Circumscripţia uninominală №29

  1. Guznac Valentin (PDM)
  2. Lebedinschi Adrian (PSRM)
  3. Ruslan Verbițchi (ACUM)
  4. Dumitru Jelescu (PL)

Circumscripţia uninominală №30

  1. Pleșca Nae-Simion (PDM)
  2. Burduja Petru (PSRM)
  3. Cvasnîi Stanislav (Partidul Șor)
  4. Veronica Herța (PL)
  5. Galina Bostan (Candidat independent)
  6. Dan Perciun (ACUM)
  7. Oleg Golopeatov (Candidat independent)
  8. Maxim Uvarov (Candidat independent)
  9. Valentin Dolganiuc (Candidat independent)

Circumscripţia uninominală №31

  1. Grigore Novac (PSRM)
  2. Cuznețov Iurii (Partidul Șor)
  3. Mihail Cîrlig (Candidat independent)
  4. Liliana Nicolaescu-Onofrei (ACUM)
  5. Grițco Igor (PCRM)
  6. Gaburici Chiril (PDM)
  7. Ilie Crețu (PL)

Circumscripţia uninominală №32

  1. Nina Costiuc (PDM)
  2. Svetlana Popa (PSRM)
  3. Mihail Popșoi (ACUM)
  4. Serghei Cebotari (ȘOR)
  5. Gheorghe Mocan (PCRM)
  6. Dorin Chirtoacă (PL)

Circumscripţia uninominală №33

  1. Constantin Țuțu (PDM)
  2. Andrei Năstase (ACUM)
  3. Andrei Nastas (Candidat independent)
  4. Vladimir Roșca (PSRM)
  5. Călin Vieru (Candidat independent)
  6. Boris Volosatîi (Candidat independent)

Circumscripţia uninominală №34 Anenii-Noi

  1. Alexandru Jizdan (PDM)
  2. Alexandr Mațarin (PSRM)
  3. Alexei Gorodinschi (Șor)
  4. Gheorghe Balan (ACUM)
  5. Veaceslav Bondari (PCRM)

Circumscripţia uninominală №35, Căușeni 

  1. Grigore Repeșciuc (PDM)
  2. Oleg Cuciuc (PSRM)
  3. Veaceslav Nigai (PCRM)
  4. Anatolie Zaremba (Șor)
  5. Zinaida Bolboceanu (Democrația Acasă)
  6. Anton Gamurari (ACUM)
  7. Tamarov Ambroci-Ivanov (Candidat independent)
  8. Ion Calmîc (PNL)

Circumscripţia uninominală №36, Ștefan-Vodă 

  1. Molozea Nicolae (PDM)
  2. Jolnaci Alexandru (PSRM)
  3. Tcacenco Natalia (PPȘOR)
  4. Dînga Andrei (ACUM)

Circumscripţia uninominală №37 (Răzeni) Ialoveni 2

  1. Ion Sula (PDM)
  2. Nicolae Pascaru (PSRM)
  3. Ștefan Bivol (PCRM)
  4. Avelin Tabarcea (Șor)
  5. Petru Frunze (ACUM)

Circumscripţia uninominală №38, Hîncești Nord 

  1. Alexandru Botnari (PDM)
  2. Victor Perțu (Șor)
  3. Petru Corduneanu (PSRM)
  4. Grigore Cobzac (ACUM)

Circumscripţia uninominală №39, Hîncești Sud 

  1. Ghenadie Buza (PDM)
  2. Victor Terente (Șor)
  3. Olesea Brînză (PSRM)
  4. Moțpan Chiril (ACUM)
  5. Roșca Simion (PL)

Circumscripţia uninominală №40, Cimișlia și Basarabeasca 

  1. Dumitru Diacov (PDM)
  2. Piotr Pușcari (PSRM)
  3. Victoria Cîrlan (ȘOR)
  4. Domnica Manole (ACUM)
  5. Valentin Cimpoeș (Partidul Nostru)
  6. Gheorghe Răileanu (Candidat independent)

Circumscripţia uninominală №41, Leova 

  1. Efrosinia Grețu (PDM)
  2. Aliona Briciag (PSRM)
  3. Andrei Trandafir (ȘOR)
  4. Alexandru Bujorean (Candidat independent)
  5. Sergiu Butuc (Partidul Nostru)
  6. Vladimir Putregai (ACUM)

Circumscripţia uninominală №42, Cantemir, Cahul 

  1. Elena Bacalu (PDM)
  2. Vladimir Țurcan (PSRM)
  3. Vasile Lupașcu (ȘOR)
  4. Nicolae Botgros (Candidat independent)
  5. Constantin Boeștean (ACUM)
  6. Roman Ciubaciuc (Partidul Nostru)
  7. Damașcan Elena (PL)
  8. Iurie Crăciuneac (Candidat independent)

Circumscripţia uninominală №43, Cahul 

  1. Oleg Creciun (PDM)
  2. Evgheni Osadcenco (PSRM)
  3. Antonina Belabrova (ȘOR)
  4. Gheorghe Ghețivu (PCRM)
  5. Sergiu Tutovan (ACUM)
  6. Sergiu Rența (Partidul Nostru)
  7. Ion Groza (Candidat independent)
  8. Stefan Secreianu (PL)

Circumscripţia uninominală №44, Taraclia

  1. Fiodor Covalji (PDM)
  2. Chiril Tatarlî (PSRM)
  3. Veaceaslav Lupov (ȘOR)
  4. Veaceaslav Cunev (Candidat independent)
  5. Gheorghe Alicov (Candidat independent)

 

Listele de candidați în circumscripțiile uninominale nr. 45, nr. 46 - Găgăuzia și nr. 47, nr. 48 - Transnistria.

Găgăuzia

Circumscripţia uninominală №45
 

  1. Alexandr Suhodolski (PSRM)
  2. Fiodor Mincu (PDM)
  3. Nina Dimoglo (ȘOR)
  4. Nicolai Dudoglo (Candidat independent)
  5. Dmitrii Levintii (Partidul Nostru)
  6. Ivan Cîlicic (PCRM)
  7. Tatiana Ursu (ACUM)

Circumscripţia uninominală №46
 

  1. Vadim Delibaltov (PDM)
  2. Fiodor Gagauz (PSRM)
  3. Svetlana Ivanova (ȘOR)
  4. Gheorghi Liciu (Candidat independent)
  5. Grigorii Cadîn (Candidat independent)   

Transnistria

Circumscripţia uninominală №47
 

  1. Grigore Filipov (PSRM)
  2. Ion Lapicus (Candidat independent)
  3. Alexandru Oleinic (Candidat independent)
  4. Ivan Delibaltov (PDM)
  5. Alexei Frunze (Candidat independent)
  6. Eleonora Cercavschi (ACUM)

Circumscripţia uninominală №48

  1. Vitalii Evtodiev (PSRM)
  2. Mihail Malașevschi (PDM)
  3. Ion Iovcev (ACUM)
  4. Viorel Melnic (Candidat independent)

Listele de candidați în circumscripțiile uninominale 49, 50 și 51 - Diaspora

Circumscripţia uninominală №49 (Rusia, Ucraina, Israel) 

  1. Ina Sîrbu PDM
  2. Gheorghii Para PSRM
  3. Valerii Klimenko Partidul Șor
  4. Dorin Frăsîneanu ACUM
  5. Țipovici Nicolai, PN
  6. Ticuș Igor, (Candidat independent)
  7. Podgorea Dumitru (Candidat independent)

Circumscripţia uninominală №50 

  1. Olga Coptu (PDM),
  2. Oleg Brega (Candidat independent),
  3. Vadim Rotari (PSRM),
  4. Maia Sandu (ACUM), lider PAS
  5. Vasile Calmatui (PL)
  6. Leonard Macari (Candidat independent)
  7. Gheorghe Bobeica (Candidat independent)
  8. Leonid Falcas (Candidat independent)
  9. Valentina Geamana (Candidat independent)
  10. Gheorghe Furdui (PNL)
  11. Tatiana Platon (Sor)
  12. Natalia Iatco (Verde Ecologist)
  13. Stela Stîngaci (Candidat independent)

Circumscripţia uninominală №51 (SUA și Canada)

  1. Ghenadie Moroșanu PDM
  2. Gaik Vartanean PSRM
  3. Viorel Savva (Candidat independent)
  4. Valeriu Ghilețchi (Candidat independent)
  5. Rodica Rusu (Partidul ȘOR)
  6. Alexandrin Patron (Candidat independent)
  7. Petru Neaga (Candidat independent)
  8. Gheorghe Grozav (Candidat independent)
  9. Dumitru Alaiba (ACUM)
  10. Valentin Ganea (Candidat independent)
  11. Oleg Bînzari (Candidat independent)
  12. Roman Palancică (Candidat independent)
  13. Ana Vasilache (Candidat independent)
Citește-ne pe Telegram, dacă vrei să afli mai multe

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

Mai multe

Sondaj Toate

load