Toate știrile
Sport
13:15 22.07.2024

Jucătorii moldoveni au obținut succese remarcabile în campionatul României

Fotbaliștii moldoveni Vadim Rață și Vladislav Blanuța au marcat toate cele trei goluri pentru „U. Cluj” în meciul din prima divizie a României.

Potrivit Media Sport, acest lucru s-a întîmplat în meciul pe teren propriu din etapa a II-a a Superligii cu Hermannstadt (3:1). Blanută s a deschis scorul cu o lovitură de cap puternică în minutul 7. Apoi Vadim Rață a obținut un penalty, care a fost realizat de Nistor, iar în minutul 37 al meciului, fostul atacant al naționalei U-21 a Moldovei a reușit o dublă.

De remarcat faptul că compatrioții noștri au fost înlocuiți în minutul 65, iar Blanuță a primit al 2-lea cel mai bun scor al meciului - 8,3 puncte de la SofaScore.

Această victorie i-a permis echipei „U. Cluj” să urce pe locul 2 în elita fotbalului românesc, avînd 4 puncte în două etape. Pentru Rață și Blanuță, acest meci a fost și al 2-lea din campionat.