În ce cazuri persoana fizică poate beneficia o reducere a impozitului pe bunurile imobiliare?

În ce cazuri persoana fizică poate beneficia o reducere a impozitului pe bunurile imobiliare?

În ce cazuri persoana fizică poate beneficia o reducere a impozitului pe bunurile imobiliare?


Persoana fizică-cetăţean este în drept de a beneficia de o scutire în mărime de 15% din suma impozitului pe bunurile imobiliare, în condiţiile în care achită suma integrală a impozutului pentru anul fiscal în curs pînă la 30 iunie a anului respectiv (art. 282 alin. (2) din Codul fiscal şi art. 4 alin. 9 lit. b) al Legii pentru punerea în aplicare a titlului VI din Codul fiscal nr. 1056-XIV din 16.06.2000).


Persoana fizică-cetăţean poate beneficia de reducerea în mărime de 15% doar în condiţiile în care suma impozitului care se enumeră ca supraplată este suficientă pentru achitarea integrală a impozitului pentru acest an.


Dacă suma respectivă nu este suficientă, persoana fizică-cetăţean va beneficia de această scutire, doar dacă va achita, pînă la 30 iunie, diferenţa dintre suma calculată pentru acest an şi supraplata constatată la începutul anului (pct. 73 al Instrucţiunii cu privire la modul de calculare şi achitare la buget a impozitelor funciar şi pe bunurile imobiliare nr.11 din 04.09.2001).


Vă reamintim că, dacă aveți întrebări legate de anumite situații-problemă, ne puteți scrie pe adresa de email intreaba@noi.md, iar noi vom căuta răspunsuri la ele cerînd sfaturile specialiștilor în domeniul respectiv. 


Pentru a vedea mai multe răspunsuri la întrebările arzătoare parvenite pe adresa redacţiei noastre, accesaţi acest link.


 


Citește-ne pe Twitter, dacă vrei să afli mai multe

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

Mai multe

Sondaj Toate

load