Transnistria stiri: 1405

Sheriff a devenit din nou campioana Moldovei

19 noi. 2017,, 12:35   Societate
2404 0

Sheriff și-a asigurat cel de-al 16-lea titlu cu o etapă înainte de finalul campionatului. Echipa tiraspoleană a învins-o pe urmăritoarea Milsami Orhei, cu 2-0, pe terenul acesteia, transmite IPN.

Mijlocașul bielorus Yury Kendysh a marcat ambele goluri în primul sfert de oră. Milsami a avut mai multe ocazii în repriza secundă, dar nu a reușit să întoarcă rezultatul.

„Nu a fost un campionat ușor. sîntem fericiți și astăzi vom sărbători, dar de mîine de pregătim de meciul cu Zlin din Liga Europei”, a declarat antrenorul echipei Sheriff, Roberto Bordin.

„În pofida problemelor din startul campionatului, am avut un sezon foarte bun. sînt mîndru de băieții mei”, a spus tehnicianul formației Milsami, Veaceslav Rusnac.

În celelalte partide ale penultimei etape s-au înregistrat rezultatele: Dacia - Petrocub 0-2, Zaria - Dinamo-Auto 6-0, Zimbru - Spicul 1-1 și Speranța - Sfîntul Gheorghe 0-0.