Eurovision stiri: 497

Rafael Nadal s-a calificat în turul al treilea la Australian Open

17 ian. 2018,, 21:32   Sport
3337 0

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, numărul unu mondial, s-a calificat în turul al treilea al Openului Australiei, învingîndu-l cu 6-3, 6-4, 7-6 (7/4) pe argentinianul Leonardo Mayer, într-o partidă disputată miercuri la Melbourne.

Nadal s-a impus după 2 ore şi 38 minute, la capătul unui adversar care i-a pus probleme doar în setul al treilea, cîştigat la tiebreak.

Jucătorul iberic îl va avea ca adversar în meciul următor pe bosniacul Damir Dzumhur, ocupantul locului 30 în clasamentul ATP, care a dispus la rîndul său, cu 7-5, 3-6, 6-4, 6-1, de australianul John Millman.

Tot miercuri, croatul Ivo Karlovic a dispus greu, în cinci seturi, 7-6 (7/3), 6-7 (3/7), 7-5, 4-6, 12-10 (4 h 33 min), de japonezul Yuichi Sugita, după ce veteranul de 38 de ani a reuşit nu mai puţin de 53 de aşi, urmînd să-l înfrunte în turul al treilea pe italianul Andrea Seppi, învingător cu 6-1, 6-3, 6-4 în faţa altul jucător nipon, Yoshihito Nishioka.

0
0
0
0
0

500

Ce părere aveți despre inițiativa președintelui Franței, Emmanuel Macron, de a deschide în următoarele luni o misiune permanentă de apărare la Chișinău?