Eurovision stiri: 497

Primul trofeu al anului cîştigat de o tenismenă moldoveană

19 feb. 2018,, 14:00   Sport
3587 1

Tenismena moldoveană Alexandra Perper a cîștigat primul trofeu al anului. Sportiva de 26 de ani s-a impus la Manacor (Spania), competiție dotată cu premii în valoare de 15 mii de dolari, transmite IPN.

Pînă în finală, Perper le-a învins pe Federica Bilardo (Italia), Sonya Latycheva (Canada), Joanna Garland (Taipeiul Chinez) și Irene Burillo (Spania). În ultimul act, ea a dispus în două seturi de japoneza Naho Sato, scor 6-1, 7-5, după o oră și 17 minute de joc.

În cariera sa, Perper a mai cîștigat trei turnee în Romînia. Ea ocupă locul 461 în clasamentul WTA.

0
0
0
0
0

500

Ce părere aveți despre inițiativa președintelui Franței, Emmanuel Macron, de a deschide în următoarele luni o misiune permanentă de apărare la Chișinău?