Preşedintele stiri: 3999

Moldova a cucerit două medalii de aur la campionatul mondial la armwrestling

16 oct. 2018,, 17:41   Sport
2690 0

Două medalii de aur, în prima zi de turneu. Valeria Chipăruș și Mihaela Lazari au devenit campioane mondiale la armwrestling, în categoria tineret. În finale, au învins sportive din Kazahstan.

În finală categoriei de greutate de 50 de kilograme, mîna stînga, Valeria Chipăruș a obținut prima victorie grație greșelilor făcute de adversara să din Kazahstan. Astfel s-a ajuns la rematch, în care moldoveancă a fost din nou mai bună și a cucerit medalia de aur.

Mihaela Lazari a întîlnit și ea o sportivă din Kazahstan, în finală categoriei de 65 de kilograme, tineret, mîna stînga. Nu i-a dat nicio șansă adversarei sale.

Campionatul Mondial de armwrestling, între juniori și tineret, se desfășoară în Antalya. Moldova este reprezentată de 7 sportivi.