Jocurile Olimpice: Moldova s-a clasat pe locul 106 la proba de schi fond

18 feb. 2018,, 11:45   Sport
6275 1

Tînărul sportiv moldovean Nicolae Gaiduc s-a clasat pe locul 106 la proba de schi fond de 15 km liber în cadrul Jocurilor Olimpice din PyeongChang.

Sportivul de 21 de ani a luat startul pe locul 109, terminînd cursa la aproape 10 minute distanță de elvețianul Dario Cologna, care a devenit pentru a 3-a oară consecutiv campion olimpic pe această distanță.

Gaiduc, originar din Ungheni, a fost cronometrat în 43 minute și 43.3 secunde. La schi fond 15 km liber au participat 119 sportivi din 62 de țări.

„A fost o cursă foarte grea. Pot să spun că a fost cea mai grea din acest sezon pentru mine. Traseul a fost unul dificil. sînt dezamăgit pentru că pot mai mult, dar sînt fericit că am debutat la Jocurile Olimpice”, a declarat Nicolae Gaiduc.