Transnistria stiri: 1365
Eurovision stiri: 499

Un înotător moldovean a cîștigat o medalie de aur la Festivalul Olimpic al Tineretului European

28 iul. 2015,, 11:45   Sport
3984 1
Молдавский пловец завоевал золотую медаль на Олимпийском фестивале
Înotătorul Alexei Sancov a cîştigat pentru Moldova prima medalie de aur la Festivalul Olimpic al Tineretului European. El a obţinut victorie în cursa finală la 200 de metri în stil liber, demonstrînd un rezultat de 01:49:20. Sancov a cîştigat în prima zi a competiţiilor, la a căror deschidere a purtat drapelul Moldovei.

Moldova este reprezentată la competiţii de 19 sportivi: 4 tenismeni, 6 atleţi, 4 înotători şi 5 judocani. Programul include 9 discipline, în care se vor întrece 3800 de sportivi tineri din 50 de ţări.

Festivalul Olimpic al Tineretului European este desfăşurat o dată la doi ani. Primele competiţii au avut loc în 1991. Capitala Georgiei, Tbilisi, a fost aleasă gazdă a actualelor competiții în noiembrie 2010 la Belgrad.