Eurovision stiri: 497

Sheriff Tiraspol a devenit posesoarea Cupei Moldovei la fotbal

26 mai. 2017,, 14:20   Sport
2733 0

Echipa Sheriff Tiraspol a intrat ieri seara, la stadionul ”Zimbru”, în posesia Cupei Moldovei Orange la fotbal, ediția 2016-2017, relatează MOLDPRES.

Formația a devenit deținătoarea trofeului în urma victoriei obținute cu scorul 5-0 în finala disputată cu formația Zaria Bălți. Golurile au fost marcate de Damașcan (48,59), Bayala (54, 56), Santos (89).

Pînă la intervalul de timp de 11 minute după începerea reprizei a doua, în care ”sheriffii” au pulverizat pur și simplu defensiva bălțenilor prin viteză de joc, execuții tehnice, partida a avut un caracter echilibrat, cu o mică superioritate a echipei tiraspolene, care și-a înscris la activ două ”bare” în minutele 23 (Badibanga) și 32 (Bayala). Echilibrul relativ de forțe a fost menținut prin ”torpila” lui Onica în minutul 18 și lovitura de cap a lui Novicov de la cîțiva metri de poartă din minutul 36.

Sheriff a evoluat în următoarea componență: Serghei Juric, Radu Gînsari, Ricardo Cavalcante, Benjamin Balima (Ion Jardan, 52), Cyrille Bayala (Jo Santos, 78), Maxim Potîrniche, Seidu Yahaya, Ziguy Badibanga (Do Nasimento, 69), Mateo Susic, Vujadin Savic, Vitalie Damașcan (Khalifa Jabbie, 60).

Pentru Zaria au jucat: Serghei Pașcenco, Victor Golovatenco, Alexandru Onica, Andrei Novicov, Vadim Rața, Gheorghe Ovsenicov, Igor Țîgîrlaș, Andrii Slinkin, Alexandru Suvorov (Ruben Gomez, 65), Maxim Mihaliov (Vadim Gulceac, 79), Oleh Yermak (Gheorghe Boghiu, 51).

Cartonașe galbene: Mihaliov (12), Bayala (55), Rața (64), Gomez (68), Golovatenco (77)

La meci au asistat circa 6900 de spectatori.

Sheriff și-a trecut în palmares a noua Cupă a Moldovei după cele cucerite în 1999, 2001, 2002, 2006, 2008, 2009, 2010 și 2015.
0
0
0
0
0

500

Ce părere aveți despre inițiativa președintelui Franței, Emmanuel Macron, de a deschide în următoarele luni o misiune permanentă de apărare la Chișinău?