Zaria și Sheriff s-au calificat în finala Cupei Moldovei la fotbal

17 mai. 2017,, 11:00   Sport
2319 0

Zaria s-a calificat pentru al doilea an consecutiv în finala Cupei Moldovei la fotbal.

Deținătoarea în exercițiu a trofeului a eliminat-o pe Zimbru, care nu mai are șanse de a prinde un loc în cupele europene, transmite IPN.

Singurul gol al partidei de la Bălți a fost marcat de Alexandru Suvorov, în minutul 115. ”Zaria are jucători mai experimentați în lot, iar aceștia și-au demonstrat clasa în prelungirile meciului”, a declarat la conferința de presă antrenorul echipei Zimbru, Ștefan Stoica.

Zaria o va întâlni în finală pe Sheriff, care a avut nevoie de seria penalyurilor pentru a trece de Petrocub. Timpul regulamentar s-a încheiat nedecis, scor 1-1. Calugher a deschis scorul în minutul 11 printr-un șut superb de la mare distanță, dar Sheriff a egalat pe finalul primei reprize, prin Savic. La loviturile de departajare, pentru Petrocub au ratat Patraș și Osipenco.

Finala Zaria - Sheriff va avea loc pe 25 mai pe stadionul Zimbru din Chișinău. Sheriff a câștigat de cele mai multe Cupa Moldovei - 8 la număr.