Preşedintele stiri: 3995

Real Madrid a pierdut returul cu Atletico, dar merge în finala Ligii Campionilor

11 mai. 2017,, 01:08   Sport
2582 0

Real Madrid s-a calificat în finala Ligii Campionilor, după ce s-a impus în dublă manșă cu 4-2 în fața celor de la Atletico Madrid.

Trupa lui Zinedine Zidane a pierdut pe terenul lui Atletico, scor 1-2, însă acel 3-0 din tur a ajutat-o să meargă mai departe în finala de la Cardiff împotriva lui Juventus, pe 3 iunie.

Saul a deschis scorul pentru Atletico, în minutul 12, după ce a câștigat un duel aerian cu Cristiano Ronaldo și a trimis mingea cu capul la colțul scurt.

Două minute mai târziu, echipa lui Diego Simeone avea să-i provoace mari bătăi de cap lui Zidane. Varane l-a faultat în careu pe Torres, s-a dictat penalty, iar Griezmann a executat foarte bine lovitura de pedeapsă și a schimbat tabela de marcaj, 2-0.

Visul lui Atletico a fost spulberat cu trei minute înainte de pauză, când Isco a stabilit scorul final, după ce în prealabil Oblak a respins senzațional șutul lui Kroos.

ATLETICO MADRID - REAL MADRID 2-1
Au marcat: Saul 12, Griezmann 16 p. / Isco 42

Atletico: Oblak - Gimenez, Godin, Savici, Filipe Luis - Gabi, Saul, Koke, Carrasco - Griezmann, Torres
Rezerve: Moya, Lucas, Thomas, Tiago, Gaitan, Correa, Gameiro
Antrenor: Diego Simeone

Real Madrid: Navas - Danilo, Ramos, Varane, Marcelo - Casemiro, Kroos, Modrici - Isco, Ronaldo, Benzema
Rezerve: Casilla, Nacho, Kovacici, James, Asensio, Vázquez, Morata
Antrenor: Zinedine Zidane

Arbitru: Cüneyt Çakır (TUR) / Asistenți: Bahattin Duran (TUR) și Tarik Ongun (TUR) / Rezervă: Mustafa Eyisoy (TUR) / Adiționali: Ali Palabıyık (TUR) și Barış Şimşek (TUR)