Sanicov Alexei

Un înotător moldovean a stabilit un nou record mondial
3 iul. 2017,, 18:30
Un înotător moldovean a stabilit un nou record mondialSportivul din cadrul lotului național a Moldovei de înot Alexei Sancov a devenit campion european printre juniori pe distanța 200 de metri stil liber. El a încheiat cursa cu timpul 1:47.00, ceea ce constituie un nou record mondial la nivel de juniori, transmite IPN. La europenele din Netanya, Sanco
Înotătorii moldoveni triumfători în Slovenia
31 mar. 2017,, 17:20
Înotătorii moldoveni - triumfători în SloveniaAlexei Sanikov şi partenerii lui din selecţionata Moldovei au cîştigat 14 medalii în competiţiile din Slovenia. Atît adulţii, cît şi tinerii nostril sportivi, au ocupat locuri premiante la Turneul Internaţional de Nataţie “Swimming Meet Penguin 2017”, care a avut loc în oraşul Kranj. Ei datorează succesele l
Cel mai bun înotător din Moldova sa remarcat în SUA
13 dec. 2016,, 14:00
Cel mai bun înotător din Moldova s-a remarcat în SUA Cel mai bun înotător din Moldova, Alexei Sancov, a cucerit o medalie de aur și una de argint la Campionatul de Tineret de Iarnă al SUA. Sportivul moldovean a obținut cel mai bun rezultat la distanța de 200 de yarzi (circa 180 de metri) și a ocupat locul doi la distanța de 100 de yarzi, informează NOI.