Taekwondo

Luptătorul de taekwondo Artiom Roșca a urcat din nou pe podiumul de premiere
14 apr. 12:40
Luptătorul de taekwondo Artiom Roșca a urcat din nou pe podiumul de premiere Luptătorul de taekwondo Artiom Roșca a urcat din nou pe podiumul de premiere la un turneu prestigios. El a cucerit medalia de bronz la Turneul Internațional din categoria Rating Series G-2 "Galeb Belgrad Trophy Serbia Open-2024". Un alt reprezentant al Centrului Sportiv de Pregătire a Loturilor Naționale,
Succesele luptătorilor de taekwondo din Moldova la turneul internațional de la Sofia
27 mar. 15:00
Succesele luptătorilor de taekwondo din Moldova la turneul internațional de la Sofia Luptătorii moldoveni de taekwondo au obținut mari succese la competițiile internaționale "Ramus Sofia Open 2024" și "Ramus ranking E2" de la Sofia (Bulgaria). În total, la acestea au participat peste 1400 de sportivi din 12 țări. Potrivit lui Igor Dmitruc, președintele clubului sportiv de taekwondo "WT
Trei luptători de taekwondo au urcat pe podium la Turneul Internațional Ramus Sofia Open
27 mar. 11:15
Trei luptători de taekwondo au urcat pe podium la Turneul Internațional Ramus Sofia Open Trei luptători de taekwondo de la Centrul Sportiv de Pregătire a Loturilor Naționale au urcat pe podium la Turneul Internațional Ramus Sofia Open, din Bulgaria. Cel mai bun rezultat l-a înregistrat Ecaterina Rață (63kg), care a ocupat I loc, la categoria juniori. Alți doi luptători, Bianca Plugaru (53kg
Rezultat frumos pentru sportiva Iulia Nazarova obținut la turneul Multi European Games 2023
17 mai. 2023,, 16:30
Rezultat frumos pentru sportiva Iulia Nazarova, obținut la turneul „Multi European Games 2023” Direcția Generală Educație, Tineret și Sport din municipiul Chișinău a informat că, în perioada 11-14 mai 2023, Școala Sportivă Specializată la Taekwondo WTF nr. 6 a participat la prestigiosul turneu internațional Multi European Games 2023, desfășurat în orașul Sarajevo din Bosnia și Herțegovina. Sportivii
Sportivii moldoveni au reușit să cucerească cinci medalii de aur și o medalie de argint
23 feb. 2023,, 10:15
Sportivii moldoveni au reușit să cucerească cinci medalii de aur și o medalie de argintNouă sportivi din echipa Liceului Teoretic cu Profil Sportiv numărul 2 au reușit sa cucerească cinci medalii de aur și o medalie de argint la Cupa Europei de Kickboxing WAKO I, ediția 2023. Evenimentul a avut loc în Croația orașul Karlovac în perioada 10 - 12 februarie 2023. Competiția a întrunit peste 3 0
Sportivii moldoveni au cîștigat aurul la Campionatul European de Taekwondo pentru Copii
6 noi. 2022,, 16:15
Sportivii moldoveni au cîștigat aurul la Campionatul European de Taekwondo pentru CopiiÎn perioada 5-6 noiembrie 2022, România a găzduit Campionatul European de Taekwondo în rîndul copiilor, la care au participat 170 de sportivi (45 de cluburi) din 23 de țări! „Dmitruc club” a evoluat excelent la Campionatul European de Taekwondo pentru Copii și a adus Republicii Moldova primul aur din istor
Vadim Dimitrov sa oprit la un pas de o medalie la Campionatul European de Taekwondo
26 mai. 2022,, 18:30
Vadim Dimitrov s-a oprit la un pas de o medalie la Campionatul European de TaekwondoVadim Dimitrov a ocupat locul cinci la Campionatul European de Taekwondo, desfășurat la Manchester în perioada 19-22 mai, la care au participat 350 de sportivi din 37 de țări. Vadim Dimitrov s-a oprit la un pas de o medalie, pierzând în sferturi în fața unui sportiv din Croația, transmite Noi.md. Sporti
Felicitări din partea sportivilor Mai multe victorii și atingerea scopurilor
31 dec. 2021,, 16:30
Felicitări din partea sportivilor: "Mai multe victorii și atingerea scopurilor!" Antrenorul de taekwondo, Igor Dmitruc, prin intermediul portalului Noi.md i-a felicitat pe toți locuitorii Moldovei cu ocazia Anului Nou, dorindu-le sănătate, fericire, noroc, prosperitate în familie, mai multe victorii și atingerea scopurilor. "În numele clubului nostru, vă doresc ca în anul viitor să a
Igor Iuzefovici a fost reales în calitate de președinte al Federației de Taekwondo WT din R Moldova
6 aug. 2021,, 10:30
Igor Iuzefovici a fost reales în calitate de președinte al Federației de Taekwondo WT din R. MoldovaCunoscutul businessman Igor Iuzefovici, care pe parcursul ultimilor 10 ani se află la cîrma Federației de Taekwondo WT (versiunea olimpică) din R. Moldova, recent a fost reales în această funcție încă pentru un termen de 5 ani. Alegerile au fost lipsite de alternativă, iar delegații conferinței au votat în
Cum să insufli copilului dragostea pentru sport
5 ian. 2021,, 09:55
Cum să insufli copilului dragostea pentru sportUnul dintre cluburile sportive de taekwondo a dat 8 sfaturi despre cum să insufli copilului dragostea pentru sport încă din copilărie și nu doar să-l îndepărtezi de gadget-uri, ci și să-l interesezi cu activitatea fizică. În special, el a publicat în rețeaua socială sfaturi care vă vor ajuta să educați la
Un cunoscut taekwondist ia mulțumit antrenorului său
11 dec. 2020,, 23:30
Un cunoscut taekwondist i-a mulțumit antrenorului săuMaestrul în sport de clasă internațională, campionul și medaliatul la Campionatele Europene de taekwondo, Stepan Dimitrov, care face parte din top 15 cei mai buni sportivi din lume, i-a mulțumit antrenorului său Vladislav Mazur pentru tot ceea ce face pentru sportivii săi, devenind pentru ei un mentor de viaț
Succesul taekwondiștilor moldoveni la Campionatul European de la Zagreb
26 noi. 2020,, 09:55
Succesul taekwondiștilor moldoveni la Campionatul European de la ZagrebTaekwondiștii moldoveni au evoluat cu succes la cea de-a 8-a ediție a Campionatului European de la Zagreb, obținînd trei medalii, relatează Noi.md. În special, frații gemeni Stepan și Vadim Dimitrov au obținut medalii de argint în categoriile de greutate de 58 și, respective, 54 kg, iar Ana Ciuchitu a obți
Luptătorii moldoveni sau întors învingători din Bulgaria VIDEOFOTO
5 dec. 2017,, 14:00
Luptătorii moldoveni s-au întors învingători din Bulgaria (VIDEO/FOTO)Tinerii sportivi din cadrul clubului „Olimp”, au revenit acasă cu un buchet de medalii și reușite, notează NOI.md. Recent aceștia au participat la Turneul Internațional al ambasadorului Coreei în Bulgaria la taekwando, de unde s-au întors cu două medalii de aur, două de argint, dar și cîteva de bronz. Potri
La Comitetul Național Olimpic și Sportiv vor activa două noi comisii
20 oct. 2017,, 17:02
La Comitetul Național Olimpic și Sportiv vor activa două noi comisiiAdunarea generală anuală a Comitetului Național Olimpic și Sportiv (CNOS) a decis astăzi ca în cadrul instituției să activeze două noi comisii: de etică și de supraveghere, relatează MOLDPRES. Regulamentele referitoare la activitatea lor urmează să fie ajustate la cerințele timpului: transparența despre de
Aaron Cook a cîştigat argintul pentru Moldova
8 aug. 2017,, 09:10
Aaron Cook a cîştigat „argintul” pentru MoldovaSportivul selecţionatei Moldovei Aaron Cook s-a situat pe locul doi la Grand Prix Taekwondo, care se desfăşoară la Moscova. Fiind nativ din Marea Britanie, el evoluează sub pavilionul Moldovei în competiţiile internaţionale şi a finalizat cu victorii patru dispute, dar a cedat în finală sportivului di
Aaron Cook a cucerit o medalie pentru Moldova la Campionatul Mondial
30 iun. 2017,, 17:40
Aaron Cook a cucerit o medalie pentru Moldova la Campionatul MondialLuptătorul moldovean naturalizat Aaron Cook a cucerit o medalie de bronz la Campionatul Mondial de Taekwondo WTF, din Coreea de Sud. În limitele categoriei de greutate 80 kg, el a obținut patru victorii, iar în semifinala cu azerul Milad Beigi s-a retras, din cauza unei accidentări. Cook i-a învins
Moldovenii au cucerit medalia de aur la un turneu de taekwondo VIDEO FOTO
16 mai. 2017,, 16:30
Moldovenii au cucerit medalia de aur la un turneu de taekwondo (VIDEO, FOTO)La turneul de categoria G-1, din orasul Harikov, Stepan Dimitrov a concurat la 58 de kilograme. El a disputat 3 lupte, iar in finala a invins un sportiv din Grecia. Fratele sau, Vadim Dimitrov, a ajuns si el in finala, la 54 de kilograme. A cedat, insa, in fata unui ucrainean, si s-a ales cu medalia de arg
O moldoveancă face ravagii la turnee internaționale de taekwondo
7 feb. 2017,, 10:20
O moldoveancă face ravagii la turnee internaționale de taekwondoO moldoveancă face ravagii la turnee internaționale de taekwondo, pentru un club din Italia. Ana Ciuchitu cucereste medalii și acumuleaza puncte în clasamentul mondial, iar sansele ei de a ajunge la Olimpiadă cresc. Recent ea a obținut medalia de bronz la un turneu de la Hamburg. Ana Ciuchitu a disputa
Doi sportivi moldoveni sau situat pe locurile 5 la Mondialele de taekwondo
30 noi. 2016,, 14:15
Doi sportivi moldoveni s-au situat pe locurile 5 la Mondialele de taekwondo Sportivii moldoveni Serghei Uscov (59 kg) și Alexandru Lupu (78 kg) s-au clasat pe locurile cinci la Campionatul Mondial de taekwondo WTF (versiune olimpică), rezervat juniorilor, au informat astăzi surse din cadrul federației naționale de profil, relatează MOLDPRES. Competiția s-a desfășurat la Burna
Stepan Dimitrov eliminat de la Mondiale
18 mai. 2015,, 17:45
Stepan Dimitrov, eliminat de la Mondiale Campionul european Stepan Dimitrov (54 kg) a fost eliminat din concurs la Campionatul Mondial de Taekwondo de la Celiabinsk (Rusia), în faza șaisprezecimilor de finală. Dimitrov a înregistrat două victorii, ca mai apoi să cedeze cu scorul 9-2 în duelul cu belgianul Mourad Laachraoui. Speranțele