Cupa Europeană

Dimitriana Bezede rezultat remarcabil la Cupa Europei
13 mar. 2023,, 12:00
Dimitriana Bezede, rezultat remarcabil la Cupa EuropeiAtleta Dimitriana Bezede a ocupat locul patru la Cupa Europei la aruncări lungi, care se desfășoară în Portugalia. Sportiva a înregistrat rezultatul 17.71 metri la proba aruncarea greutății. Pe primele trei locuri s-au clasat portugheza Jessica Inchude (18.14), germana Yemisi Ogunleye (18.09) și suedeza
Trei echipe moldovenești vor juca în turul doi preliminar al cupelor europene
15 iul. 2022,, 08:13
Trei echipe moldovenești vor juca în turul doi preliminar al cupelor europeneSheriff Tiraspol, Milsami Orhei și Petrocub Hîncești și-au învins adversarele și vor juca în turul doi preliminar al cupelor europene, în timp ce Sfîntul Gheorghe Suruceni părăsește Europa Conference League. Rezultate complete Liga Campionilor, 1 tur preliminar, 6 și 12 iulie Zrinjski Mostar, Bosnia
UEFA Sheriff nu va putea susține meciuri din Cupa Europei la Tiraspol
25 iun. 2022,, 10:15
UEFA: „Sheriff” nu va putea susține meciuri din Cupa Europei la TiraspolFC Zrinjski, cu care Sheriff va juca în primul tur de calificare al Ligii Campionilor, a anunțat pe pagina sa de Facebook despre schimbări în ceea ce privește returul în această confruntare. Potrivit serviciului de presă al clubului bosniac, această întîlnire, programată pentru 13 iulie, va avea loc nu la
Echipele moldovenești își încep astăzi traseul în cupele europene
7 iul. 2021,, 13:00
Echipele moldovenești își încep astăzi traseul în cupele europeneCampioana Sheriff este cea care va da startul, în această seară, de la ora 20.00, în deplasare, contra formației Teuta Albania, în primul tur preliminar al Ligii Campionilor. Returul este programat pentru 13 iulie, la Tiraspol (ora 20.00). Învingătoarea va accede în turul doi preliminar al Champions League
Două medalii de bronz la Cupa Europei printre cadeți
8 apr. 2019,, 07:40
Două medalii de bronz la Cupa Europei printre cadețiMoldova a cucerit două medalii de bronz la Cupa Europei printre cadeți la judo, care s-a desfășurat la Teplice. Pe treapta a treia a podiumului de premiere au urcat Andrian Veste (55 kg) și Paulina Țurcan (40 kg). Ambii au fost învinși în semifinale de viitorii cîștigători ai competiției.
Medalii la Cupa Europei printre juniori
13 aug. 2018,, 14:01
Medalii la Cupa Europei printre junioriLa Cluj-Napoca s-a desfășurat Cupa Europei printre juniori la judo. 3 din cei 12 sportivi moldoveni s-au ales cu medalii. Adil Osmanov (60 kg) și Victor Șterpu (73 kg) au devenit cîștigători ai competiției, în timp ce Eugen Matveiciuc s-a clasat pe locul 2 la 90 kg, după ce a fost învins în finală de reprezen
Moldova a cucerit două medalii la Cupa Europei la judo printre juniori
16 iul. 2018,, 17:20
Moldova a cucerit două medalii la Cupa Europei la judo printre junioriCornel Andrieș și Victor Șterpu au obținut cîte o medalie de bronz la Cupa Europei la judo printre juniori, care s-a desfășurat în Ungaria. Ambii au evoluat în categoria de greutate 73 kg și s-au duelat în turul trei, unde cîștig de cauză a avut-o Cornel Andrieș. În semifinale, Andrieș a fost învins de viitor
Dorin Goţonoagă sa impus la Cupa Europei de la Belgrad
11 iun. 2018,, 10:39
Dorin Goţonoagă s-a impus la Cupa Europei de la BelgradJudocanul Dorin Goţonoagă a obţinut o nouă medalie de aur. Sportivul din Hînceşti s-a impus la Cupa Europei de la Belgrad.
Ion Botnaru a cucerit bronzul la Cupa Europei
7 mai. 2018,, 11:11
Ion Botnaru a cucerit bronzul la Cupa EuropeiJudocanul Ion Botnaru a cîștigat medalia de bronz la Cupa Europei printre cadeți, care s-a desfășurat la Cluj, transmite IPN. În limitele categoriei 90 kg, el a obținut cinci victorii din șase partide, fiind învins doar de viitorul cîștigător, georgianul Ilia Sulamanidze. La Cluj, Moldova a fost repr
Chișinăul ar putea găzdui Supercupa Europei la Fotbal în 2020
16 ian. 2018,, 09:51
Chișinăul ar putea găzdui Supercupa Europei la Fotbal în 2020Nouă oraşe, printre care Chişinău, sînt interesate să găzduiască Supercupa Europei din anul 2020, a anunţat luni Uniunea Europeană de Fotbal (UEFA). Nouă federaţii naţionale s-au arătat interesate de organizarea Supercupei Europei din 2020. Au fost propuse următoarele stadioane: Arena Naţională din Tirana (A
Luptătorii Voievod pe ringul din Polonia
5 dec. 2014,, 12:00
Luptătorii Voievod pe ringul din Polonia Luptătorii Federaţiei Voievod au făcut deplasarea în Varşovia pentru a participa la una dintre cele mai mari competiţii europene de arte marţiale. Cupa Europeană la Arte Marţiale va opune pe ringul de luptă sportivi din peste 30 de ţări la mai multe probe. Moldova va fi reprezentată de trei sportivi: