Campion Mondial

Luptătorul de arte marțiale mixte Valeriu Mircea a devenit noul campion mondial
18 feb. 11:40
Luptătorul de arte marțiale mixte Valeriu Mircea, a devenit noul campion mondial Luptătorul de arte marțiale mixte, Valeriu Mircea, a devenit noul campion mondial în categoria de pînă la 70 de kilograme. Bătălia a avut loc în seara de 17 februarie, în cadrul galei KSW 91, desfășurată în orașul Liberec din Cehia. Evenimentul a fost găzduit de „Home Credit Arena”, cu o capacitate de nouă
Cine a devenit campion mondial absolut la box
26 dec. 2023,, 16:45
Cine a devenit campion mondial absolut la boxPugilistul japonez Inoue a devenit pentru a doua oară campion mondial absolut. Marți, 26 decembrie, Tokyo a găzduit o seară de box, în al cărei eveniment principal japonezul Naoya Inoue l-a învins pe filipinezul Marlon Tapales.
Campionul moldovean MMA Ivan Loisin a decedat
18 aug. 2023,, 11:14
Campionul moldovean MMA, Ivan Loisin, a decedat Ivan Loisin, campion de arte marțiale mixte a murit miercuri, 16 august 2023, în zorii zilei, în Forte dei Marmi, unde activa ca ofițer de securitate. Bărbatul în vârstă de 36 de ani era originar din Republica Moldova, dar locuia de ani de zile la Foligno, unde a luptat pentru Academia de Arte Marțiale Mix
Sheriff a cucerit cel deal 21 titlu de campioană a Moldovei
21 mai. 2023,, 12:00
Sheriff a cucerit cel de-al 21 titlu de campioană a MoldoveiClubul de Fotbal Sheriff a cucerit cel de-al 21 titlu de campioană a Moldovei, iar Zimbru Chișinău revine în Cupele Europene după o pauză de 7 ani. După ce a învins Milsami în ultima etapă din Superliga, Sheriff și-a asigurat titlul de campioană și accederea în prima rundă preliminară în cadrul Ligii Campi
Irina Rîngaci Miaș dori ca statul să investească mai mult în sportivii moldoveni
21 oct. 2022,, 10:23
Irina Rîngaci: ”Mi-aș dori ca statul să investească mai mult în sportivii moldoveni”La vîrsta de 20 de ani, Irina Rîngaci este prima luptătoare din R. Moldova care a devenit campioană mondială. În finala categoriei de greutate 65 kg, aceasta a învins-o pe japoneza Miwa Morikawa. În luna mai, curent, luptătoarea Irina Rîngaci a cîștigat și Europenele destinate sportivilor sub 23 de ani, care
Victorie pentru Moldova Luptătoarea Irina Rîngaci a devenit campioană mondială
6 oct. 2021,, 21:45
Victorie pentru Moldova: Luptătoarea Irina Rîngaci a devenit campioană mondialăIrina Rîngaci a devenit prima luptătoare din Moldova care a devenit campioană mondială! În finala categoriei de greutate 65 kg, eleva lui Andrei Chiperi a dispus de japoneza Miwa Morikawa. Irina Rîngaci le-a mai învins la Oslo pe nemțoaica Eyleen Sewina, suedeza Malin Mattsson și bulgăroaica Mimi Hristova.
Legendarul Valentino Rossi a anunțat că se va retrage la sfîrșitul acestui an
6 aug. 2021,, 09:45
Legendarul Valentino Rossi a anunțat că se va retrage la sfîrșitul acestui an Se încheie o epocă în Campionatul Mondial de Motociclism Viteză. Legendarul Valentino Rossi a anunțat că se va retrage la sfîrșitul acestui an. „Doctorul”, ajuns la 42 de ani, a luat această decizie pentru că simte că nu mai poate concura cu adversarii mai tineri, transmite Noi.md cu referire la publika.md
Sportivul Mihail Malear a devenit pentru a 8a oară campion mondial la sambo
23 noi. 2020,, 08:38
Sportivul Mihail Malear a devenit pentru a 8-a oară campion mondial la samboMihail Malear nu se dezminte nici la 75 de ani! La Minsk, el a devenit pentru a 8-a oară campion mondial la sambo! Malear este și multiplu campion mondial la judo. Și în timp de pandemie s-a antrenat asiduu pentru a ocupa locul întîi, ca în sala de lupte să răsune imnul Republicii Moldova, transmite sputnik.m
Reprezentantul Moldovei a devenit campion mondial la biliard
3 dec. 2018,, 12:30
Reprezentantul Moldovei a devenit campion mondial la biliardReprezentantul Moldovei Serghei Crîjanovschi a devenit campion mondial la biliard. Campionatul Mondial la billiard s-a desfăşurat la Tiumen, relatează Noi.md. Potrivit informaţiilor mass-media ruse, Serghei Crîjanovschi l-a învins în semifinale pe Simion Zaiţev, iar în finală, pe un alt locuitor al Rusiei,
Un veteran al sportului continuă să cîștige medalii pentru Moldova VIDEOFOTO
17 oct. 2017,, 17:30
Un veteran al sportului continuă să cîștige medalii pentru Moldova (VIDEO/FOTO)Numele lui Mihail Malear este cunoscut mai multor generații de judocani și luptători sambo moldoveni. Cîștigător multiplu al medaliilor de aur la Campionatele Mondiale și cele Europene la judo și sambo printre veterani, Mihail Malear nu intenționează să se oprească și este dispus să continue pe viitor