Wimbledon

Victorie pentru moldoveanca Cristina Bucșa în primul tur de la Wimbledon
4 iul. 2023,, 10:15
Victorie pentru moldoveanca Cristina Bucșa în primul tur de la WimbledonTenismana Cristina Bucșa, care anterior a reprezentat R. Moldova, iar acum apără culorile Spaniei, după ce familia sa s-a mutat cu traiul în această țară, a obținut o victorie uriașă în primul meci de la Wimbledon. Ocupantă a locului 78 în ierarhia mondială WTA, Cristina a învins-o pe rusoaica Kamilia Rakh
Novak Djokovic cîștigă Wimbledon pentru a șaptea oară
11 iul. 2022,, 10:15
Novak Djokovic cîștigă Wimbledon pentru a șaptea oarăNovak Djokovic, locul 3 ATP și principal favorit, a cîştigat turneul de Mare Şlem de la Wimbledon după ce s-a impus în finală, în patru seturi, 4-6, 6-3, 6-4, 7-6 (7/3), în faţa australianului Nick Kyrgios (40 ATP), pe care reușește să-l învingă pentru prima dată. Partida, una în care a „plouat” cu aşi, a
Radu Albot șia încheiat participarea la Wimbledon
28 iun. 2022,, 16:08
Radu Albot și-a încheiat participarea la WimbledonRadu Albot nu a trecut de primul tur la Wimbledon Tenismanul a fost învins în 3 seturi de David Goffin. Belgianul s-a impus cu 6-2, 6-2, 7-6. Radu Albot s-a ales cu un cec de 58,832 pentru simpla participare pe tabloul principal al celui de-al 3-a turneu de Mare Șlem al anului.
Novak Djokovic ia apărarea jucătorilor ruși Decizia a fost greșită și lipsită de respect
25 mai. 2022,, 00:30
Novak Djokovic ia apărarea jucătorilor ruși: Decizia a fost greșită și lipsită de respectDecizia de la Wimbledon de a interzice accesul jucătorilor ruși și bieloruși la turneul din acest an, ca urmare a invaziei din Ucraina, a fost greșită și lipsită de respect, a declarat luni, Novak Djokovic, numărul unu mondial, notează Noi.md cu referire la stiripesurse.ro. All England Lawn Tennis Club (AE
Djokovici a câştigat a treia oară consecutiv turneul de la Wimbledon
12 iul. 2021,, 10:55
Djokovici a câştigat a treia oară consecutiv turneul de la WimbledonLiderul ATP, sîrbul Novak Djokovici, a cîştigat, duminică, pentru a treia oară consecutiv turneul de grand slam de la Wimbledon. Djokovici l-a învins în finală pe italianul Matteo Berrettini, locul 9 mondial şi favorit 7, scor 6-7 (4), 6-4, 6-4, 6-3, în trei ore şi 23 de minute.
Novak Djokovic calificare fără emoții în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon
6 iul. 2021,, 10:15
Novak Djokovic, calificare fără emoții în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon!Liderul mondial al tenisului masculin, sîrbul Novak Djokovic, nu a întîmpinat luni prea multă rezistenţă din partea chilianului Cristian Garin (20 ATP), pe care l-a învins cu 6-2, 6-4, 6-2, calificîndu-se în sferturi de finală la Wimbledon. Pentru victoria în fața lui Garin, Djokovic a avut nevoie de o oră
Federer a cîştigat pentru a opta oară la Wimbledon VIDEO
17 iul. 2017,, 15:10
Federer a cîştigat pentru a opta oară la Wimbledon (VIDEO)Tenismenul elveţian Roger Federer, cap de serie numărul 3 şi locul 5 ATP, a cîştigat pentru a opta oară la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului. Federer l-a învins, în finală, cu scorul de 6-3, 6-1, 6-4, după o oră şi 41 de minute, pe croatul Marin Cilici, al şaptea favorit al competiţ
Reprezentantul Moldovei a repurtat prima victorie la Wimbledon
5 iul. 2017,, 12:30
Reprezentantul Moldovei a repurtat prima victorie la WimbledonTenismanul moldovean Radu Albot s-a calificat în runda a doua a turneului de la Wimbledon. În prima rundă el l-a învins pe sportivul din Argentina Facundo Bagnis în patru seturi. În meciul rundei a doua, care va avea loc în a doua jumătate a zilei de 5 iulie, el va juca cu americanul Steve Johnson, co